Dlaczego właśnie Christie?


Może w moich kryminałach nie ma zbyt głębokich myśli, ale dużo jest dramatycznych i przewrotnych pomysłów.*

Zdejmujesz zaczytany „na śmierć” (w tym wypadku to nie zbrodnia!) egzemplarz z bibliotecznej półki, kupujesz e-książkę w Internecie, w księgarni sięgasz po niewielką, niepozorną książeczkę, która mogłaby zmieścić się w Twojej kieszeni, bądź też wybierasz eleganckie wydanie kolekcjonerskie w twardej oprawie… Forma jest mniej istotna – liczy się treść. Treść, która za każdym razem obiecuje przygodę, podróż w czasie, spotkanie ze starymi przyjaciółkami i przyjaciółmi, którzy, choć papierowi, wydają się być ludźmi z krwi i kości. Przede wszystkim jednak jest to treść, która intensywnie pobudzi Twoje „małe szare komórki”, od początku do końca będzie przykuwać Twoją uwagę, dając Ci jednocześnie dużo odprężenia. Proza Christie może uzależnić – ledwie odłożysz jedną jej książkę, a już masz ochotę na więcej… Co za szczęście, że napisała ich aż tyle!

Twórczość Agaty Christie jest światowym fenomenem. Fenomenalna była też ona sama. Poznawanie jej dzieł i dziełek, jej warsztatu pracy, biografii i swoistej życiowej filozofii jest po prostu fascynujące. Szczególnie jeśli lubisz kryminały retro.

Agata Christie sama siebie nie postrzegała jako wielką; wykazywała się urzekającą, ironiczną skromnością i dużym dystansem do siebie. Wielokrotnie podkreślała, że dla niej literatura to przede wszystkim sposób na zarabianie pieniędzy. Czasem bawiła się pisaniem, innym razem była nim znużona. Czasem marudziła na irytującego Poirota, a czasem zachwycała się osobowością panny Marple. Powiadała, że pomysły na swoje kryminały znajduje podczas znienawidzonego zmywania. Brzmiałoby to trywialnie, gdyby nie fakty: opowiadania i powieści Christie przetłumaczono na blisko 50 języków, a liczbę sprzedanych egzemplarzy jej książek na całym świecie szacuje się na około 2 miliardy. UNESCO uznało ją za najpoczytniejszą na świecie autorkę piszącą po angielsku. Christie stworzyła ponad 90 powieści i sztuk teatralnych, a jej sztuka zatytułowana Pułapka na myszy, która swoją premierę miała w 1952 roku w Londynie, jest grana nadal – po 60 latach i po 20 tys. przedstawień. Czyni ją to najdłużej bez przerwy wystawianą sztuką w historii teatru.

Christie więc była i jest bez wątpienia wielka – zweryfikowała to historia. Choć wkrótce od daty wydania jej pierwszych książek minie okrągły wiek, cieszą się one wciąż niesłabnącą popularnością i wydają się być ponadczasowe. Jak to możliwe, że historie wymyślone przez Christie w ogóle się nie starzeją? Fenomen jej prozy jest tak niezwykły, że zainteresował się nim nawet świat nauki.

Każde z nas – czytelniczek i czytelników ceniących wysoko jej książki – dostrzega w twórczości Christie coś szczególnie cennego. Może to być jej niezwykły talent do tworzenia misternych i doskonale logicznych intryg, dar kreowania wyrazistych, zróżnicowanych postaci, umiejętność wprowadzania niepowtarzalnego klimatu, zdolność opisania tego wszystkiego prostym i jednocześnie eleganckim językiem czy wreszcie przyjemnie kojący wpływ, jaki wywiera na nas lektura. Dla mnie to każda z tych rzeczy. A dla Was? 🙂

Witajcie więc na stronie poświęconej twórczości Agaty Christie – jej twórczości, życiu, warsztatowi pracy. Z czasem znajdziecie tu coraz więcej ciekawostek na jej temat i artykułów poświęconych jej twórczości. Regularnie będą się tu pojawiały również recenzje: dzieł Christie, twórczości inspirowanej jej dorobkiem (w tym gier czy adaptacji filmowych), a także publikacji poświęconych wielkiej Królowej Kryminału. Ruszamy w drogę szlakiem twórczości i życia Christie. A że droga daleka, to część przebędziemy Orient Ekspresem, część eleganckim automobilem, a część parostatkiem po Nilu…

*Agata Christie, cytat za pl.wikiquote.org