Pierwowzór Herkulesa Poirot?


Herkules Poirot, najbardziej znany bohater powieści Agathy Christie (wystąpił w aż 33 z nich), pochodził z Belgii, gdzie pracował jako oficer policji. Czy to możliwe, aby jego pierwowzorem był całkowicie realnie istniejący emerytowany belgijski policjant, którego Christie poznała jeszcze w czasie I wojny światowej?

Na to pytanie odpowiedzieć próbował jeden z brytyjskich historyków-amatorów badający archiwa związane z Agathą Christie.

Sama pisarka zdradziła tylko tyle, że inspiracją dla powołania do życia Herkulesa Poirot byli dla niej autentyczni uchodźcy z okupowanej przez Niemcy Belgii – licząca około 500 osób grupa, która w 1914 roku znalazła schronienie w nadmorskim kurorcie Torquay na południowym zachodzie Anglii. Jak się jednak okazało, był wśród nich także 57-letni emerytowany belgijski inspektor policji Jacques Hornias (wym. orniaa). Informację tę odkryto w archiwach aktywistki, która otoczyła przybyszów swoją opieką. Jest niemal pewne, że Agatha Christie mogła go poznać – w styczniu 1915 roku wystąpiła jako pianistka (miała wówczas 24 lata) na przyjęciu, na którym inspektor był również obecny. Wygląda to na coś zdecydowanie więcej niż zwykły zbieg okoliczności. Jeśli podczas tego przyjęcia faktycznie poznała inspektora Hornias, bardzo prawdopodobne, że jego kompetencje zrobiły na niej duże wrażenie…

Christie już rok później, w 1916 roku, zaczęła pracę nad swoim literackim debiutem Tajemniczą historią w Styles. Na wydanie książki musiała jednak poczekać aż do 1920 roku – w tym samym roku świat poznał wielkiego-małego detektywa, ekscentrycznego i błyskotliwego Herkulesa Poirot o jajowatej głowie i przenikliwych, zielonych oczach… Niestety źródła milczą o tym, jaki był kolor oczu inspektora Hornias.

 

Fot.: David Suchet – jeden z odtwórców roli Herkulesa Poirot, źródło: Wikipedia.